pix  
Strona Główna
Działalność
Zamówienia publiczne
Historia
Biblioteka i Powiat
Projekty
Bibliografia regionalna
Oddział dla Dzieci
Katalogi ON-LINE
Administarcja
Bibliografia regionalna

Bibliografia Regionalna Dolnego Śląska stanowi bazę bibliograficzną, w której zawarte są informacje o artykułach z czasopism lokalnych i regionalnych ukazujących się na terenie Dolnego Śląska.

Bibliografia współtworzona jest przez 24 biblioteki województwa dolnośląskiego, także przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu.

Rejestrowane artykuły obejmują tematykę Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego. Opracowywane artykuły dotyczą historii, przyrody, gospodarki, polityki, nauki, kultury itp. Obecnie w bazie znajduje się około 5000 opisów. Baza to cenne źródło informacji dla uczniów, studentów, a także osób zainteresowanych tematyką regionalną.

Baza Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska stanowi część ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnej, pełniąc w ten sposób rolę uzupełniającą w odniesieniu do narodowych wykazów publikacji.

Wyszukiwanie w bazie można prowadzić według następujących kryteriów:

Wyszukiwanie można prowadzić wg następujących kryteriów: autora, dokładnego tytułu, słów w tytule,tematu (hasła przedmiotowego) lub łączyć wszystkie powyższe posługując się kryterium wszystkie słowa. Po wybraniu kryterium i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk "Dalej". W tabeli wyświetla się lista artykułów odpowiadających naszemu zapytaniu. W kolejnych rubrykach od lewej podane są następujące informacje:

- autor artykułu,

- tytuł,

- rok ukazania się artykułu,

- źródło artykułu, czyli tytuł i numer gazety, w której wydrukowano artykuł oraz strony, na których się on znajduje.

W przypadku, gdy informacje o lokalizacji artykułu mają postać zbyt długiego zapisu i nie mieszczą się w rubryce należy kliknąć na tytuł artykułu. Wyświetla się wówczas nie tylko pełna lokalizacja, ale też określenia tematu artykułu, niekiedy także adnotacja przybliżająca jego treść.<

Istnieje także możliwość wyszukiwania dokumentów w kolekcjach poszczególnych bibliotek współtworzących Bibliografię Regionalną Dolnego Śląska. W tym celu należy wybrać wyróżnioną zakładkę BAZY lub opcję „Wyszukiwanie w wielu bazach”.

BIBLIOGRAFIA REGIONALNA DOLNEGO ŚLĄSKA >> WEJŚCIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu gromadzi i opracowuje Dokumenty Życia Społecznego.

Zbiór stanowią kalendarze, informatory, ulotki, plakaty, pocztówki, fotografie, ekslibrysy, afisze, zaproszenia, a także niepiśmienne okolicznościowe materiały (gadżety). Materiały te dokumentują życie kulturalne, polityczne, gospodarcze Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego. Najstarsze zgromadzone dokumenty, jeszcze nie wprowadzone do bazy, datowane są na lata 60-70 XX w. Obecnie wprowadzonych do bazy jest około 2000 Dokumentów Życia Społecznego.

KATALOG DOKUMENTÓW ŻYCIA SPOŁECZNEGO >> WEJŚCIE


Cyfrowy Dolny Śląsk jest efektem współpracy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, nad tworzeniem regionalnych zasobów cyfrowych.

Podstawą Cyfrowego Dolnego Śląska stała się Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa, utworzona w 2006 roku z inicjatywy Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze (ówczesnej Grodzkiej Biblioteki Publicznej), przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Od 2010 roku do współtworzenia portalu przystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. W zasobach kolekcji Zgorzeleckiej Biblioteki Cyfrowej obecnie jest zdigitalizowanych i udostępnionych przez MBP 210 dokumentów zawierające m.in. przedwojenne widokówki i mapy miast Zgorzelec i Goerlitz, biuletyn informacyjny Urzędu Miasta Zgorzelec oraz książki i utwory muzyczne lokalnych twórców.

Ponadto od 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu, sukcesywnie są digitalizowane archiwalne czasopisma regionalne i lokalne.  Obecnie zostało zdigitalizowanych ok. 80 egzemplarzy pism takich jak m.in.:  Gazeta Zgorzelecka, Pomost , Przegląd Wschodnio-Łużycki, Łużyce. Czasopisma te udostępniane są czytelnikom wyłącznie z komputerów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.

ZGORZELECKA BIBLIOTEKA CYFROWA >> WEJŚCIE

Informacje
  Uwaga czytelnicy 25.09.2014 r.
 
więcej
  Narodowe Czytanie 2014 06.09.2014 r.
 
więcej
  Warsztaty Stoickie 30.08.2014 r.
 
więcej
  Ostatnia szansa dla dłużników 08.07.2014 r.
 
więcej
  Uwaga czytelnicy 27.06.2014
  Zmiana godzin otwarcia
więcej

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 

Ilość:  118    <<  >>

Administarcja
pix
pix
Napisz do nas

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768

Copyright © 1998-2004 Stefan Chmielewski
ie logo ns logo