pix  
Strona Główna
Działalność
  Usługi
  Wydarzenia
  Działy i Filie
  Godziny otwarcia
Zamówienia publiczne
Historia
Biblioteka i Powiat
Projekty
Bibliografia regionalna
Oddział dla Dzieci
Katalogi ON-LINE
Administarcja
WYDARZENIA

"MIŁOSZ UND RÓŻEWICZ - ZWEI GROSSR POLNISCHE DICHTER"

"Miłosz und Różewicz – zwei grosse polnische Dichter" to tytuł wydarzenia kulturalnego poświęconego dwóm wielkim poetom polskim , które odbyło się 02.12.2011 r.w Neisse Galerie w Georliz. Zostało ono przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu we współpracy z SAPOS e.V.Goerlitz na zakończenie Roku Czesława Miłosza i jubileuszu 90 urodzin Tadeusza Różewicza.
Spotkanie z twórczością Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza rozpoczął wernisaż wystawy „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza” autorstwa Justyny Polakowskiej, króra prezentuje wiesze z cyklu o tym samym tytule wkomponowane w fotografie przedstawiające Warszawę z roku 1943, czasu powstania tego cyklu.
Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładu "Miłosz und Różewicz - zwei grosse polnische Dichter" dr. Mirosławy Zielińskiej z Katedry Filologii Germańskiej Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu. Dr Mirosława Zielińska wykorzystując bogato ilustrowaną prezentację z zestawieniami informacji o Miłoszu i Różewiczu, mówiła o recepcji ich twórczości w niemieckim kręgu językowym.
Na zakończenie wiersze Czesława Miłosza w języku polskim i niemieckim czytali poeta Andrzej Słomianowski i Kulturwissenschaftlerin Erika Luders. Wsród przeczytanych utworów znalazł się wiersz "Różewicz" Czesława Miłosza:
On to wziął poważnie
Poważny śmiertelnik
Nie tańczy

Zapala dwie grube świece
Siada przed lustrem
Ubawiony własną twarzą

Nie ma pobłażania
Dla frywolności form
Zabawności ludzkich wierzeń
Chce wiedzieć na pewno

Ryje w czarnej ziemi
Jest łopatą i zranionym przez łopatę kretem

VIII ZADUSZKI POETYCKIE

VIII Zaduszki Poetyckie 2011 poświęcone zostały pamięci Mariana Szałeckiego (1935-2011), poety, publicysty i animatora kultury.
Marian Szałecki od 1965 roku był inicjatorem i organizatorem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych w Zgorzelcu m.in. Ogólnopolskich Spotkań Amatorskich Teatrów Jednego Aktora ("OSATJA") i Klubu Literackiego "Inspiracje".
Wspomnienie o poecie przygotowała i przedstawiła jego wieloletnia współpracownica i przyjaciółka Wiesława Letza. Spotkanie uświetniło czytanie wierszy Mariana Szałeckiego przez Jana Wojciecha Krzyszczaka - aktora Teatru im. Osterwy w Lublinie.
Podczas VIII Zaduszek Poetyckich nastąpiło również rozstrzygnięcie VII Konkursu o 'Laur Poetycki'. Jury w składzie: Bożena Blansjaar, Sylwia Kobus i Barbara Karczewska po przeczytaniu i zrecenzowaniu utworów poetyckich nadesłanych na tegoroczny konkurs przyznało:
Złoty Laur Poetycki
Anecie Lachowicz – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu za wiersz "Stroke"
Srebrny Laur Poetycki
Adrianie Dziemitko – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu za wiersz "Pauza"
Brązowy Laur Poetycki
Inez Niedbałka – uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater w Zgorzelcu za wiersz "...jestem wcale mnie tutaj nie ma..."
oraz trzy równorzędne wyróżnienia:
Aleksandrze Drozd – uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu za wiersz "Nadzieja"
Francesce Bień – uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu za wiersz "Przydrożnym kamieniem jestem"
Monice Myślak – uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu za wiersz "Spektakl"

SPOTKANIE DKK„RETORYKA - ERYSTYKA - MANIPULACJA”
Wykład z filozofii dr. hab. Leszka KleszczaWykład "Retoryka - erystyka - manipulacja" - o przenikaniu filozofii do współczesnych metod marketingowych wygłoszony przez dr. hab. Leszka Kleszcza z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego - 19.08.2011 r. w Domu Jakuba Böhme w Zgorzelcu.


ZAPROSZENIE DO KINA


Z okazji Roku Czesława Miłosza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu przygotowała projekcję filmu "Dolina Issy" w reż. T. Konwickiego będącego ekranizacją powieści Noblisty pod tym samym tytułem.
Na seans do Kina PoZa NoVa 19.08.2011 r. Biblioteka zaprosiła osoby, którym z różnych powodów (zdrowia, wieku) trudno uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Wydarzenie to zostało przygotowane w ramach realizacji Deklaracji Partnerstwa, które zakłada wyrównywanie szans wszystkich mieszkańców w dostępie do instytucji i dóbr kultury.


SPOTKANIE DKK


Informacje
  UWAGA CZYTELNICY 27.03.2017
  Zmiana godzin pracy
więcej
  Śląski Wieczór Literacki 24.03.2017
 
więcej
  UWAGA CZYTELNICY 24.03.2017
  CZYTELNI DLA DOROSŁYCH
więcej
  UWAGA CZYTELNICY 23.03.2017
 
więcej
  Rok św. Brata Alberta 10.02.2017
  Konkurs literacki i plastyczny
więcej

1  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 

Ilość:  118   >>

Administarcja
pix
pix
Napisz do nas

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768

Copyright © 1998-2004 Stefan Chmielewski
ie logo ns logo